Historia Krav Maga
Krav Maga (z hebr. „walka w bliskim kontakcie”) jest izraelskim systemem walki wręcz, który został opracowany przez węgierskiego Żyda Imiego Lichtenfelda. Lichtenfeld urodził się w 1910 r. w Budapeszcie. Lata młodości spędził w Bratysławie, gdzie czynnie uprawiał sport. Trenował boks, zapasy oraz jiu jitsu. Zamiłowanie do sportów walki odziedziczył po swym ojcu Samuelu Lichtenfeldzie, który od młodych lat intensywnie trenował, na początku podnoszenie ciężarów, później zapasy. Ojciec Imiego po przybyciu do Bratysławy wstąpił do policji, i tam wykazał się dużą skutecznością w ściganiu przestępców. Ponadto organizował on szkolenia dla funkcjonariuszy z zakresu walki wręcz i samoobrony, czego świadkiem był młody Imi. Trudne lata 30-te XX w. odcisnęły mocne piętno na osobowości twórcy systemu. Wówczas, z uwagi na swoje umiejętności, stał się on przywódcą młodych Żydów, którzy starali się przeciwstawić agresji ze strony faszystowskich bojówek. W czasach okupacji faszystowskiej zorganizował grupę samoobrony, która strzegła żydowskiej dzielnicy. Dzięki wielu walkom stoczonym z silnymi przeciwnikami, często uzbrojonymi w pałki i noże, zdobył doświadczenie umożliwiające po wielu latach skonstruowanie własnej odmiany systemu walki wręcz. Oparł się na założeniu, że w walce z silniejszym, często lepiej wyszkolonym przeciwnikiem, głównym atutem jest skuteczność ataku. Techniki sportowe w realnej samoobronie często nie wystarczały, a warunki zewnętrzne (ubiór, miejsce, podłoże) uniemożliwiały zastosowanie niektórych rozwiązań. Potrzeba wymusiła nowe spojrzenie na realną samoobronę, w której wszystko jest możliwe, a napastników (inaczej niż w sporcie) może być kilku.
W 1940 r. Imi Lichtenfeld musiał opuścić rodzinę i przyjaciół i udać się na emigrację do Palestyny. Tam wstąpił do formacji paramilitarnej zwanej Hagana, gdzie podjął się trenowania żołnierzy w zakresie walki wręcz. Wraz z Moni Aizakiem, Imi Lichtenfeld uczył komandosów kombinacji judo, jiu jitsu, zapasów i boksu, wplatając trening walki nożem oraz pałką.
W 1948, gdy Izrael proklamował swą niepodległość i utworzono IDF (Israeli Defence Forces, czyli siły zbrojne Izraela), Imi został Naczelnym Instruktorem Rozwoju Fizycznego i Walki Wręcz w czymś określanym narodową szkołą walk (IDF School of Combat Fitness). Służył w IDF-ie przez około 20 lat, podczas których rozwijał i szlifował swoje wyjątkowe metody samoobrony i walki wręcz.
Krav Maga jako system początkowo była nauczana wyłącznie w wojsku. Ze względu na dużą brutalność a jednocześnie skuteczność technik, cywile nie mogli jej się uczyć . Dopiero w roku 1972 w Wingate Institute of Sport and Physical Education w Netanya odbył się pierwszy kurs cywilny dla instruktorów.
W latach 70. i 80. XX wieku, walka wręcz została wprowadzona przez twórcę systemu do sektora cywilnego. Powstały dwa ośrodki: w Tel Awiwie oraz w Natanja.
Krav Maga jako system ciągle ewoluowała (i tak jest do dziś). Imi starał się udoskonalać metody treningowe, oraz przystosowywać system do nowych zagrożeń. Pod wpływem popularności boksu tajlandzkiego (Muay Thai) w Krav Maga wprowadzono techniki nożne. Tu przyszedł z pomocą mistrz Muay Thai żydowskiego pochodzenia Andre Zeitun, który współpracował z Lichtenfeldem.
W roku 1988 jeden z najzdolniejszych uczniów i instruktorów Imi Lichtenfelda został przez niego oddelegowany do Europy z zadaniem rozpropagowania systemu na naszym kontynencie.
Tym instruktorem by Richard Douieb, obecny prezydent Europejskiej Federacji Krav Maga.
Imi Lichtelfeld zmarł 8 stycznia 1998 w wieku 88 lat.
Współcześnie Krav Maga to zestaw starannie wyselekcjonowanych technik samoobrony, mających na celu maksymalnie szybkie wyeliminowanie zagrożenia. Trenujący uczą się sposobów zachowania w sytuacji ataku ze strony jednego lub kilku napastników. Treningi obejmują również obronę przed agresorem uzbrojonym w nóż, pałkę lub broń palną. Ponadto w skład Krav Maga wchodzą niektóre techniki kickbokserskie, oraz coraz częściej trenuje się techniki grapplingowe.
Krav Maga opiera się na naturalnych odruchach człowieka. Oryginalną koncepcją Krav Maga było przyswoić wszystko, co użyteczne, biorąc najbardziej skuteczne techniki, które sprawdzałyby się podczas realnej walki.